Każdego dnia na całym świecie są wysyłane miliony paczek. Ich nadawcami są zarówno osoby prywatne jak i firmy. Może i Ty czekasz właśnie na przesyłkę? Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaką drogę przejdzie Twoja paczka, zanim trafi w Twoje ręce. Uchylmy zatem rąbka tajemnicy. Zobacz, jak wygląda droga przesyłki krok po kroku.

Na początek najważniejsze: droga każdej paczki może wyglądać nieco inaczej. Wszystko zależy od tego:

  • skąd i dokąd jest nadawana (różnice pojawiają się zwłaszcza pomiędzy przesyłkami krajowymi a międzynarodowymi),
  • jakiego dostawcę wybierzesz,
  • jaką przesyłkę nadałeś i w jaki sposób.

Da się jednak wyznaczyć kilka ogólnych etapów, które pojawiają się w niemal każdym przypadku.

Nadanie przesyłki

Dziś nadawanie paczek najczęściej rozpoczyna się on-line. Nie ma w tym nic dziwnego. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, a także pieniędzy. Serwisy takie jak Sendit.pl dają dostęp do usług wszystkich najlepszych przewoźników w jednym miejscu, pozwalając klientom wybrać najtańszą opcję.

Dlatego pierwszym krokiem będzie wybranie usługodawcy, który obsłuży przesyłkę, zapłacenie za nią oraz przygotowanie dokumentów przewozowych. Od tego momentu historia może się potoczyć dwiema drogami:

  1. nadawca odwiedzi punkt wysyłki – np. placówkę pocztową, centrum obsługi firmy kurierskiej, paczkomat lub pobliski sklep czy stację benzynową,
  2. kurier odbierze przesyłkę bezpośrednio.

W obu przypadkach można się jednak spodziewać, że paczka trafi następnie w podobne miejsce.

Odbiór w centrum logistycznym firmy wysyłkowej

Kurierzy – bez względu na to, czy odbierają paczkę bezpośrednio z Twoich rąk, czy z określonego punktu – następnie zawożą ją do centrum logistycznego dostawcy, które znajduje się najbliżej miejsca wysyłki. Tam jest ona ewentualnie dodatkowo oznaczana oraz kieruje się ją do dalszego transportu.

Transport między centrami logistycznymi

W krótkim czasie paczka jest tranzytowana od centrum logistycznego znajdującego się najbliżej nadawcy do tego, które jest usytuowane w pobliżu adresu odbiorcy. Warto wiedzieć, że w zależności od dystansu, jaki musi pokonać przesyłka oraz firmy kurierskiej, ten etap może się powtórzyć kilkukrotnie. To szczególnie częste przy przesyłkach międzynarodowych. Np. te z Chin zazwyczaj najpierw trafiają drogą lądową na lotnisko, potem są transportowane samolotem do centrum logistycznego w Europie, a potem – w kilku etapach – dowożone do adresata docelowego.

A co, gdy przesyłka jest realizowana na krótki dystans? Wówczas może się zdarzyć, że odwiedzi tylko jedno, lokalne centrum logistyczne, z którego zostanie przekazana już do bezpośredniego odbioru.

Przekazanie do doręczenia

To ostatni etap podróży paczki – prowadzący ją już do adresata. Wyrusza w nią po dotarciu do najbliższego mu centrum logistycznego dostawcy. To wówczas odbiorca najczęściej otrzymuje sms-a lub maila z informacją o zbliżającym się doręczeniu.

Co, gdy adresat nie odbierze paczki?

Kiedy paczka nie zostanie odebrana, czeka ją dalsza droga. Dokąd? To zależy? W zależności od usługodawcy może trafić do:

  • pobliskiego punktu odbioru – będzie tam czekała na adresata przez określony czas, np. kilka dni,
  • centrum logistycznego, skąd dalej trafi z powrotem do adresata, przemierzając drogę powrotną zgodnie z regułami opisanymi powyżej.

Pamiętaj: aby sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się Twoja przesyłka, zawsze możesz skorzystać z usługi jaką jest śledzenie przesyłek na stronie dostawcy. Informacje potrzebne do jej namierzenia znajdziesz np. w mailu potwierdzającym nadanie paczki.