COD, czyli usługa dodatkowa „Pobranie” polega na doręczeniu do Odbiorcy paczki wraz z pobraniem przez kuriera należności w wysokości wprowadzonej przez Zleceniodawcę w trakcie składania zlecenia.

Zaznaczenie usługi pobranie nie oznacza przeniesienia opłaty za usługę kurierską na Odbiorcę. Płatnikiem za wysyłkę jest zawsze Zleceniodawca.

Kwota pobrania pozwala na odzyskanie np. kosztów wysyłki i/lub nadawanego towaru. Odebrana przez kuriera kwota zostaje przekazana od firmy kurierskiej do Sendit przelewem.

Termin zwrotu pobrania realizowany jest w ciągu 10 dni roboczych liczonych od następnego dnia po doręczeniu przesyłki.

Rzeczywisty termin zwrotu jest często krótszy i zależny od wybranego Przewoźnika. Kwota przekazana zostaje na rachunek i dane podane w koncie użytkownika aktualne na moment składania zlecenia. Dane do przelewu zapisane są w zleceniu na stałe i nie podlegają edycji.

Uwaga! Jeżeli dane konta Użytkownika nie są zgodne z danymi właściciela rachunku podanego do zwrotu pobrania przelew może zostać odrzucony przez bank i zwrócony do Sendit.

Przesyłki za pobraniem znajdują się w ofercie wielu firm wysyłkowych, a także indywidualnych internetowych sprzedawców. Decyzja o wyborze takiej usługi zwykle należy do odbiorcy. Niektórzy klienci preferują przesyłki za pobraniem uważając je za wygodne lub ze względów bezpieczeństwa. Chociaż e-handel w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, nie wszyscy klienci mają zaufanie do sprzedawców. Przesyłki za pobraniem wykluczają sytuację, w której nieuczciwy sprzedawca przyjmie zapłatę za towar jednak nie wywiąże się z umowy i go nie dostarczy. Klient z zasady ma prawo otworzyć paczkę w obecności kuriera, a gdy jej zawartość jest niezgodna z zamówieniem, spisuje się odpowiedni protokół.

Praktycznie wszystkie wiodące firmy kurierskie posiadają w swojej ofercie przesyłki za pobraniem, ponieważ wciąż korzysta z nich bardzo wielu klientów sklepów wysyłkowych. Jednak oferta poszczególnych przewoźników jest zróżnicowana. Każda firma kurierska określa górny limit wartości jaką może mieć wysyłka za pobraniem, który może wynosić o kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektórzy przewoźnicy stosują także dodatkowe reguły, takie jak na przykład obowiązkowe ubezpieczenie dodatkowe paczki wysyłanej za pobraniem. Przesyłka za pobraniem możemy być odebrana od nadawcy przez kuriera lub pozostawiona w punkcie firmy kurierskiej, co również zależy do specyfika działania i oferty przewoźnika – ułatwia to zwrot pobrania.