Rozpoczęcie sezonu sportów zimowych to chwila, na którą przez cały rok czekali miłośnicy nart, łyżew czy sanek. To także czas, w którym serwisujemy sprzęt, kupujemy nowy lub pozbywamy się starego. Jak wysłać narty kurierem? Czy można nadać łyżwy w paczce? Co z wysyłką sanek?

Sporty zimowe w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością. Przyczyną tego zjawiska są zwłaszcza skoki narciarskie, które w naszym kraju od czasów “małyszomanii” cieszą się mianem dyscypliny narodowej, przyciągając tłumy widzów pod skocznie oraz przed telewizory. Dlatego nie dziwi fakt, że wraz z pierwszym śniegiem na stokach narciarskich, lodowiskach czy miejskich górkach pojawiają się miłośnicy zimowego szaleństwa. Wielu z nich przygotowania do sezonu zaczyna na kilka tygodni przed otwarciem stoków, inni z przygotowaniem sprzętu czekają do ostatniej chwili. 

 Z drugiej strony zima to doskonały czas na wypróbowanie nowych aktywności fizycznych dla tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli styczności ze sportem na śniegu. Szczególnie dla nich kupno nowego, drogiego sprzętu narciarskiego nie jest zachęcającą wizją. Z pomocą przychodzą portale aukcyjne i marketplace w social mediach, na których można kupić używany sprzęt w dobrym stanie i za o wiele mniejsze pieniądze. 

Jak zapakować narty do wysyłki kurierem? Gdzie kupić używany sprzęt narciarski? Co z wysyłką łyżew i sanek w paczce? Podpowiadamy!

Gdzie kupić używany sprzęt narciarski?

Sprzęt narciarski, a więc narty, buty, kask, gogle oraz odpowiednia odzież, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Wysoka cena odstrasza osoby, które chcą spróbować tego sportu po raz pierwszy i kieruje je do wypożyczalni sprzętu. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zaletami są z pewnością elastyczność i niewygórowana cena – jeśli po pierwszym dniu nauki jazdy na nartach odkryjesz, że nie jest to sport dla ciebie, wypożyczony sprzęt po prostu oddajesz z powrotem, bez dużego uszczerbku na domowym budżecie. Niestety, wad wypożyczania sprzętu narciarskiego jest więcej. Przede wszystkim sprzęt jest użytkowany przez wiele różnych osób, dlatego nie ma mowy o choćby dobrym dopasowaniu do twojego ciała. A to może być przyczyną kontuzji oraz dyskomfortu podczas szusowania po stoku. Serwis sprzętu, choć właściciele wypożyczalni się starają, również nie zawsze jest zrobiony na czas, co może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia podczas nauki jazdy. Pożyczonego sprzętu nie możesz także użytkować dokładnie wtedy, kiedy masz ochotę i z każdą zmianą miejscowości musisz wypożyczać go na nowo. 

Dlatego do nauki jazdy na nartach dobrą opcją jest zakup używanego sprzętu narciarskiego od osoby prywatnej. Ofert sprzedaży możesz szukać między innymi na portalach aukcyjnych – np. na OLX, w marketplace w mediach społecznościowych – np. na Facebook, albo na lokalnych tablicach ogłoszeń. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że sprzęt używany wcześniej przez jedną osobę, dopasuje się do ciebie o wiele lepiej niż taki, którego używało przed tobą kilkadziesiąt osób. W dodatku będąc w posiadaniu własnych nart możesz każdego dnia uczyć się jazdy bądź szlifować swoje umiejętności w innym miejscu.

Jak zapakować narty do wysyłki kurierem?

Jeśli to ty chcesz sprzedać swoje narty przez internet i zamierzasz nadać je przesyłką kurierską, koniecznie musisz pamiętać o odpowiednim zapakowaniu ich do wysyłki. 

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

Zanim podejmiesz decyzję o wysyłce nart kurierem upewnij się, że taka paczka zostanie przyjęta do transportu. Narty mają różną długość, więc upewnienie się, że dany Przewoźnik będzie w stanie wykonać usługę to priorytetowa sprawa. Możesz to zrobić, sprawdzając parametry paczek na stronach firm kurierskich, albo w cenniku Sendit, gdzie w jednym miejscu podane są wytyczne do przewozu od kilku Przewoźników.

Przesyłka z nartami powinna być przede wszystkim odpowiednio opakowana, aby uniknąć porysowania ślizgów lub uszkodzenia konstrukcji nart. Dlatego zapomnij o owinięciu ich po prostu folią stretch, chyba że będzie to pierwsza warstwa zabezpieczeń, jaką zastosujesz. Drugą warstwą zabezpieczającą narty obowiązkowo powinna być folia bąbelkowa, którą możesz nabyć w każdym markecie budowlanym. Na tym jednak nie koniec. Tak przygotowane narty należy opakować w karton, na który nakleja się list przewozowy. W tym miejscu może pojawić się problem – na rynku ciężko znaleźć tak długi i wąski karton, w który zmieszczą się narty. Rozwiązaniem jest sklejenie w kształt prostopadłościanu kilku kartonów, przy pomocy mocnej taśmy. Puste przestrzenie pomiędzy kartonem a nartami uzupełnij styropianem lub specjalnymi wypełniaczami. Dzięki temu nie tylko dodatkowo zabezpieczysz narty, ale też nadasz paczce sztywności, co wpłynie na bezpieczeństwo jej zawartości. Dla pewności, że podczas transportu paczka będzie traktowana delikatniej, możesz umieścić na niej naklejki ostrzegawcze.

Przeczytaj także: Poradniki pakowania Sendit

Jak wysłać łyżwy w paczce?

Wysyłka łyżew kurierem, ze względu na ich wielkość, nie powinna sprawić aż takich problemów jak wysyłka nart. Jednak ze względu na ich ostre płozy, należy przyłożyć szczególną uwagę do ich zapakowania. W sklepach ze sprzętem zimowym można zakupić specjalne zabezpieczenia do płóz, chroniące przed przypadkowym skaleczeniem się. Jeśli nie masz możliwości zakupu lub nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy, możesz takie zabezpieczenie przygotować samodzielnie. Wystarczy kawałek styropianu o długości płozy i mocna taśma klejąca. Natnij styropian tak, by w szczelinie zmieściła się ostra część łyżwy, a następnie owiń ją solidnie taśmą. Owiń łyżwy kawałkami materiału lub umieść w pokrowcu, aby nie uszkodziły się podczas transportu. Tak przygotowane łyżwy zapakuj w karton o kształcie prostopadłościanu i wypełnij puste przestrzenie, aby nie przemieszczały się w paczce.

Jak wysłać sanki kurierem?

Odpowiednie zabezpieczenie sanek wewnątrz paczki to podstawa, jeśli chcesz wysłać je kurierem. Najważniejsze jest to, by nie przemieszczały się wewnątrz kartonu, ponieważ zmienny środek ciężkości paczki może być problematyczny podczas transportu przesyłki w furgonetce kurierskiej. Dlatego owinięcie konstrukcji sanek folią bąbelkową, a następnie wypełnienie pozostałego miejsca w kartonie to podstawa. Nie zapominaj także, że aby uniknąć dodatkowych opłat związanych z przesyłką niestandardową, karton powinien mieć kształt prostopadłościanu, a całkowita waga paczki – mieścić się w wytycznych poszczególnych Przewoźników. 

Podsumowanie

Jeśli chcesz wysłać narty kurierem, sprzedać używane łyżwy online czy nadać paczkę z sankami, upewnij się że firma kurierska zezwala na transport takich produktów oraz zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi pakowania paczek. W razie wątpliwości możesz skorzystać z formularza wyceny przesyłki, dostępnego na stronie sendit.pl albo skontaktować się z działem Współpracy z Klientem Sendit.