Materiały budowlane to ta kategoria produktów, którą z całą pewnością można nazwać kategorią wagi ciężkiej. Wraz ze wzrostem popularności zakupów internetowych rośnie także ilość zamówień online na materiały budowlane, a co za tym idzie – spoczywająca na e-sklepach konieczność znalezienia wygodnego sposobu dostawy tych produktów. Jednym ze sposobów jest wysyłka materiałów budowlanych kurierem. Jak wysłać materiały budowlane kurierem i o czym pamiętać?

Mimo wzrostu cen, branża budowlana w Polsce ma się dobrze

Dla wielu branż rok 2020, ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa, okazał się najtrudniejszym rokiem prowadzenia działalności. Wiele firm upadło, wiele musiało gruntownie przebudować sposób zarządzania i prowadzenia interesów. Branża budowlana, co z pewnością nie będzie wielkim zaskoczeniem, nie odnotowała szczególnych spadków w tym ciężkim dla wszystkich czasie. Nawet pomimo znacznego wzrostu cen za materiały budowlane. 

Zakup materiałów budowlanych – jak dostarczyć je do Klienta?

Również preferencje zakupowe oraz sposób robienia zakupów zmieniły się o 180 stopni. Wraz z przyspieszoną ekspansją e-commerce w Polsce, transformacji, a właściwie uproszczeniu w ich spełnieniu, uległy nasze preferencje zakupowe. Tanio, dobrze i szybko – to najpopularniejsze założenia podczas nabywania nowych produktów. Dzięki temu, że internet daje nam nieograniczone możliwości zakupowe, te założenia są jak najbardziej realne do spełnienia. Dlatego ze względu na dość wysokie ceny materiałów budowlanych poszukujemy jak najtańszych ofert w sieci – czasem nawet na drugim końcu Polski. Złożenie zamówienia to jednak początek. 

Drugą, znacznie trudniejszą kwestią, jest odbiór zamówionego towaru, zwłaszcza jeśli fizycznie od sklepu dzielą nas setki kilometrów. Część sklepów oferuje transport zakupionego towaru za dodatkową opłatę. Jednak przy sporej ilości zamówień i ograniczonej ilości floty samochodowej może być to naprawdę trudne do zrealizowania. 

Przeczytaj także: Zmiany technologiczne dla Klientów Sendit.pl

Czy można wysłać materiały budowlane kurierem?

W takich przypadkach z pomocą przychodzą firmy kurierskie, które świadczą usługi wysyłki także dużych gabarytowo paczek. Firmy budowlane, chcące w ten sposób dystrybuować swoje materiały, mają do dyspozycji dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest podpisanie umowy z jednym z Przewoźników, w której zawarte będą indywidualne ustalenia zakresu usług kurierskich. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość wynegocjowania indywidualnych stawek na przesyłki oraz innych, dogodnych dla biznesu warunków. 

Niestety, wadą indywidualnej umowy z Przewoźnikiem jest konieczność korzystania z usług wyłącznie jednej firmy kurierskiej. A dziś – jak już wspominaliśmy – Klienci lubią mieć wybór. Wybór również w temacie firmy kurierskiej oraz ceny za przesyłkę, jaką za nią zapłacą. W tym momencie pojawia się trzecia opcja dostawy zamówienia online do Klienta – broker kurierski. 

Broker kurierski – dlaczego warto skorzystać?

Broker kurierski jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, choćby ze względu na formę korzystania z usług kurierskich. Podejmując współpracę z brokerem kurierskim podpisuje się jedną umowę (czasem wystarczy po prostu zaakceptować regulamin brokera), a w zamian za to dostaje się nieograniczony dostęp do wielu firm kurierskich z naprawdę atrakcyjnymi cenowo stawkami za przesyłki. 

Brokerzy kurierscy, tacy jak Sendit.pl czy Apaczka.pl oferują także funkcjonalne panele do koordynacji wysyłek, dzięki czemu nadając wiele paczek miesięcznie zarządzasz wszystkim z poziomu jednego panelu. W przypadku sklepów prowadzących sprzedaż online takie rozwiązanie jest wygodnym i praktycznym zaopiekowaniem tzw. ostatniej mili. 

Jak wysłać kurierem materiały budowlane?

Zanim zdecydujesz się nadać materiały budowlane kurierem, upewnij się, że firma kurierska z której planujesz skorzystać, dopuszcza je do wysyłki. Lista towarów zakazanych w wysyłce dość precyzyjnie określa, jakich towarów konkretni Przewoźnicy nie chcą podejmować w transporcie. 

Jeśli twoje materiały budowlane przekraczają standardy “zwykłej” przesyłki – wielkościowo i wagowo – zdecyduj się na wysyłkę paletową. Dokładne opisy usług wraz z cenami znajdziesz w cenniku Sendit

Na liście towarów zakazanych w wysyłce można znaleźć:

  • elementy budowlane – beton, bruk, cegły, pustaki, granity, marmury, kamień, rynny, stropy, kruszywa i inne elementy sypkie (FEDEX);
  • futryny, drzwi, okiennice, okna, elementy stolarki budowlanej (FEDEX);
  • artykuły chemii budowlanej (pianki, utwardzacze) (INPOST).

Jak zapakować materiały budowlane do wysyłki kurierem?

Z racji wielkości, ciężkości i faktu, że materiały budowlane zamawiamy raczej w ilościach hurtowych, kwestia właściwego przygotowania ich do wysyłki kurierem jest ważna ze względów bezpieczeństwa zarówno samych materiałów, jak i innych przesyłek. 

Zacznijmy od tego, że wysyłając kurierem towary wielkogabarytowe, albo produkty o niezbyt dużych wymiarach, ale w sporej ilości, należy nadać je jako przesyłkę paletową. Dzięki umieszczeniu zawartości przesyłki na palecie ułatwiamy obsługę przesyłki nie tylko kurierowi, ale i pracownikom magazynu oraz sortowni. 

Kolejną kwestią jest przymocowanie przesyłki do europalety tak, aby nie przesuwała się podczas transportu. Różne firmy kurierskie mają różne wytyczne odnośnie zamocowania przesyłki do palety. Niektórzy Przewoźnicy proszą o zastosowanie specjalnych taśm klejących produkty do podłoża, inni o użycie pasów mocujących, owinięcie całości folią stretch, a jeszcze inni – o zastosowanie wszystkich wymienionych zabezpieczeń. 

WAŻNE! 

Pamiętaj, że obrys przesyłki umieszczonej na palecie nie może wystawać poza obrys palety! 

Przesyłka paletowa – do ilu kilogramów?

Chcąc nadać towar na palecie musisz pamiętać także o ograniczeniach wagowych, które narzucają poszczególne firmy kurierskie. Ile może ważyć przesyłka paletowa?

  • przesyłka paletowa DHL – do 1000 kg;
  • przesyłka paletowa DPD – do 700 kg;
  • przesyłka paletowa FedEx – do 1000 kg;
  • przesyłka paletowa Geis – do 1200 kg.

Chcesz wysłać kurierem materiały budowlane i zastanawiasz się, jak w ogóle do tego podejść? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy – oddzwonimy do ciebie i pomożemy w wyborze najlepszej metody wysyłki.