Przy okazji wyjątkowych dni Babci i Dziadka chcemy przyjrzeć się bliżej problemom współczesnych seniorów, którzy stykają się na co dzień z coraz bardziej rozwiniętą technologią. Opowiemy również krótko o udogodnieniach, pojawiających się na linii Przewoźnik-Senior oraz o zagrożeniach, czyhających na naszych dziadków.  

Seniorzy w sieci są aktywni

Obecność seniorów, czyli osób 50+ w internecie jest zjawiskiem coraz mniej zaskakującym, a coraz bardziej powszechnym. CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) w komunikacie z badań nt. “Korzystanie z internetu”, opublikowanym w 2020 roku informuje, że wśród osób w wieku 55-64 lat ponad połowa jest obecna w internecie, wśród ankietowanych 65-74 lat 1/3 korzysta z sieci internetowej, a w przedziale 75+ – dziewięć na dziesięć osób. Co więcej, złotą jesień przeżywa także handel elektroniczny. Aż 28 proc. kupujących w sieci to osoby 50+, jak wynika z raportu Gemius o “E-commerce w Polsce 2020”. 

Powyższe dane jasno pokazują, że stereotyp, w którym seniorzy nie rozumieją internetu, jest co najmniej krzywdzący. Osoby dojrzałe coraz bardziej wierzą we własne kompetencje oraz możliwości edukacyjne w temacie nowych technologii, dzięki czemu ich obecność w sieci z roku na rok wzrasta. To bardzo dobra wiadomość. Kontakt z technologią jest świetnym treningiem dla mózgu i w znaczny sposób redukuje samotność wśród osób starszych, którzy dzięki sieci internetowej nie tylko nie tracą kontaktu ze światem pomimo np. ograniczonej sprawności fizycznej, ale mają częstszy kontakt z rodziną oraz rozwijają swoje zainteresowania. 

Firmy kurierskie i nadawanie paczek – ułatwienia dla seniorów

Firmy kurierskie wprowadzając udogodnienia czy uproszczenia w obsłudze zamówień zawsze kierują się dobrem konsumenta i zwracają szczególną uwagę na osoby dojrzałe. Działania proseniorskie są mocno widoczne zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19, w którym osoby starsze – ze względu na ryzyko – należy otaczać szczególną troską. 

Od marca ubiegłego roku seniorzy mogą więc korzystać z tzw. “godzin dla seniora”, do których przyłączyły się punkty nadawczo-odbiorcze i placówki pocztowe. Kolejnym udogodnieniem jest bezkontaktowy odbiór przesyłki od kuriera – w tym automaty paczkowe, które ze względu na na elastyczność czasu podjęcia paczki oraz prostotę obsługi wybiera coraz więcej starszych osób. W kontekście zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa wobec seniorów warto również wspomnieć o możliwości płatności bezgotówkowej u kuriera, w momencie odbioru przesyłki. Ta funkcjonalność nie jest co prawda nowością w branży, jednak od II kwartału 2020 roku Przewoźnicy jeszcze mocniej zachęcają do korzystania z niej. 

Nie można zapominać także o możliwości nadawania paczek przez internet, którą oferują nie tylko poszczególne firmy kurierskie, ale i brokerzy kurierscy – na przykład Sendit.pl. Dla osób starszych, na co dzień obcujących z technologią oraz siecią internetową, taka opcja daje przede wszystkim możliwość kontaktu ze światem bez narażania zdrowia podczas wyjścia z domu. Jest to szczególnie ważne w kontakcie z najbliższymi, który teraz ze względu na pandemię COVID-19 został mocno utrudniony i ograniczony.

Oszustwa metodą “na kuriera”

Niestety, oprócz udogodnień i ogólnej aktywizacji społecznej osób starszych, pojawiają się także próby oszustw oraz wyłudzeń. Oszuści wykorzystują nie tylko łatwowierność seniorów, ale też ich samotność i wynikającą z niej potrzebę kontaktu z innym człowiekiem. Podając się za kurierów i będąc w posiadaniu terminala płatniczego oszuści dostarczają sąsiadowi lub członkowi rodziny paczkę za pobraniem, zaadresowaną do akurat nieobecnego w domu znajomego. 

Dla osób starszych, które na co dzień obcują także z technologią w postaci internetu czy smartfona, ogromnym zagrożeniem są także fałszywe wiadomości email i sms z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, którą mają otrzymać. Aby nadać im wiarygodności, wiadomości są zwykle opatrzone logiem któregoś z Przewoźników, a kwota do zapłaty jest bardzo niska. Po kliknięciu w podany link oraz uiszczeniu zapłaty, z konta mogą zniknąć wszystkie oszczędności. Dlatego ogromnie ważnym zadaniem dla nas – młodszych pokoleń jest objaśnianie naszym babciom i dziadkom zawiłości e-świata i uczulanie ich na podobne sytuacje. 

Kilka słów o Dniu Babci i Dziadka

Amerykański polityk Rudolph Giuliani powiedział kiedyś: “To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka”. Obchodzone na początku roku Dzień Babci i Dzień Dziadka to najlepsza chwila (choć nie jedyna) na to, aby podziękować dziadkom za bezwarunkową miłość, troskę, opiekę i zawsze otwarte ramiona.

Co ciekawe, w innych krajach te wyjątkowe okazje obchodzone są w zupełnie innych porach roku. Szczególnie wymowną datą jest 2 października, kiedy Włosi świętują Dzień Babci i Dziadka. W kościele katolickim 2 października to święto Aniołów Stróżów, a nie będzie przesadą stwierdzenie, że dziadkowie są takimi właśnie Aniołami Stróżami dla swoich wnucząt. 

 

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
życzymy wszystkim wciąż młodym duchem seniorom
przede wszystkim zdrowia pozwalającego na aktywne życie i realizację pasji,
wszelkiej pomyślności, optymizmu życiowego
oraz szczęścia w gronie najbliższych.

Zespół Sendit.pl