Pojęcie „przesyłki niestandardowe” od dawna funkcjonuje w branży kurierskiej. Nie istnieje jego uniwersalna definicja, a o tym czy przesyłka zostanie zakwalifikowana jako niestandardowa często decyduje po prostu polityka danej firmy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się ten rodzaj nietypowych przesyłek, wskażemy kilka porad dotyczących ich pakowania, a także poszukamy metody wyboru najlepszego przewoźnika.

Czym są przesyłki niestandardowe?

W pewnym uproszczeniu za przesyłki niestandardowe możemy uznać przesyłki, które z różnych powodów stanowią dla przewoźnika większe wyzwanie podczas realizacji usługi. Najczęściej powodem takiego zakwalifikowania paczki są jej nietypowe wymiary lub duża waga. Niektóre przedmioty firmy kurierskie kwalifikują także jako przesyłki niestandardowe ze względu na niemożliwość ich zapakowania zgodnie z wytycznymi firmy, choćby z powodu wystających elementów. Większość firm w tej grupie klasyfikuje także zewnętrzne kontenery wykonane z metalu lub drewna. Do przesyłek niestandardowych kwalifikują się także przedmioty o dużych rozmiarach i nieregularnych kształtach, jak choćby beczki, a także chemikalia.

Przesyłki niestandardowe, a polityka firm kurierskich

Każda firma kurierska definiuje przesyłki niestandardowe nieco inaczej, przede wszystkim ze względu na ich wymiary. To cenna wskazówka przy poszukiwania najlepszego przewoźnika do realizacji konkretnego zlecenia. Może się bowiem okazać, że paczki o dużych rozmiarach, które w myśl polityki jednej z firm kurierskich określane są jako niestandardowe, zmieszczą się w dopuszczalnych granicach rozmiaru przesyłki u innego przewoźnika. W ten sposób unikniemy dodatkowej opłaty. Warto także zapoznać się ze szczegółami oferty poszczególnych przewoźników. Niektóre firmy nie realizują na przykład zleceń związanych z przewozem płynów, inne z kolei realizują przesyłki niestandardowe tylko w ramach jednego państwa.

Liczy się także sposób zapakowania

Za przesyłki niestandardowe powszechnie uważane są także paczki składające się z dwóch odrębnych części połączonych ze sobą w mniej trwały sposób, choćby przy pomocy taśmy klejącej. W praktyce oznacza to, że zanim dokonamy wyboru przewoźnika, warto zastanowić się nad sposobem pakowania. Być może dwa elementy spakowane wspólnie spełnią wymiary standardowej przesyłki. Jeżeli zaś nie jest to możliwe warto wycenić oddzielnie realizację jednej przesyłki niestandardowej oraz dwóch oddzielnych paczek, które nie zostaną ze sobą połączone.

Przesyłki niestandardowe w niższej cenie na Sendit

Przed wyborem firmy kurierskiej warto sprawdzić, którzy przewoźnicy realizują przesyłki niestandardowe. Następnie dokonujemy ich wyceny, chociaż drugim ważnym aspektem bywa czas dostawy. Poszczególne oferty mogą różnić się także w tym zakresie. Najwygodniej dokonać takiego porównania w jednym miejscu. Portal Sendit pomaga również klientom zlecającym przesyłki niestandardowe. W zakładce ofertowej znajdują się szczegóły dotyczące polityki współpracujących z nami przewoźników. Korzystając z Sendit klient po wprowadzeniu informacji dotyczących paczki może porównać oferty kilku wiodących przewoźników i wybrać najlepszą. Dodatkową korzyść stanowią rabaty obejmujące także przesyłki niestandardowe.

Więcej na temat przesyłek niestandardowych znajdziesz w sekcji „Pomoc”:

1. Elementy niestandardowe
2. Zalecenia dotyczące paczek niestandardowych.
3. Jak zapakować opony. 
4. Jak zapakować rower. 
5. Zalecenia dotyczące pakowania przesyłek paletowych.
6. Poradniki pakowania.