Często zamawiając przesyłkę kurierską, zapominamy o tym, co zawiera usługa jej dostarczenia. Musimy pamiętać, że nasze wymagania co do zachowania i obowiązków kuriera nie zawsze idą w parze z regulaminem przesyłek kurierskich. Dlatego warto sprawdzić, co należy do obowiązków pracownika firmy kurierskiej, a co nie. Wszystko zależne jest od kilku czynników.

Czego możesz wymagać od kuriera?

Niezależnie, czy korzystamy z firmy kurierskiej, czy też brokera kurierskiego, obowiązki osoby dostarczającej paczkę są zawsze takie same. Możemy je podzielić na podstawowe i dodatkowe. Należy mieć na uwadze, że obowiązki dodatkowe zawsze wymagają dopłaty. W praktyce wygląda to następująco:

Obowiązki kuriera

Uogólniając – obowiązkiem kuriera jest odbiór paczki od nadawcy i dostarczenie jej do odbiorcy, co zwykle zajmuje od 24 do 48 godzin. Oczywiście, pracownicy firmy kurierskiej muszą dołożyć wszelkich starań, by przesyłka dotarła bezpiecznie do odbiorcy. 

Do obowiązków firmy kurierskiej należy też ubezpieczenie przesyłki oraz poinformowanie nas o tym, że paczka jest już w drodze do wybranego punktu odbioru. Za ostatnią opcję firma kurierska może czasami pobierać dodatkową opłatę, dlatego warto uważnie czytać regulamin przewoźnika. Wiele firm udostępnia też możliwość przekierowania przesyłki pod inny adres bez konieczności dopłaty. Z kurierem możemy umówić się na konkretne godziny dostawy, przeważnie są to jednak widełki pomiędzy jedną a drugą godziną. Jeśli zależy nam na konkretnej godzinie dostawy, w wielu firmach kurierskich można zamówić taką usługę za dodatkową opłatą. Pamiętajmy jednak, że czas dostawy paczki jest szacowany przez brokera kurierskiego i nigdy nie będzie podany co do minuty. Wszystko dlatego, że po drodze może przytrafić się wiele zdarzeń losowych, które mogą wpływać na czas realizacji usługi.

Co obowiązkiem kuriera nie jest

Można zakładać, że wszystkie inne niż opisane powyżej usługi są opcjami dodatkowymi i będą dodatkowo płatne. Takie usługi mogą dotyczyć wielu aspektów dostawy. Jeśli zależy nam, by kurier dostarczył paczkę do 9:00 rano lub po 19:00, musimy za to dodatkowo zapłacić. Płatne ekstra są też dostawy w soboty. Obowiązkiem kuriera nie jest także telefoniczna informacja o przesyłce, a to, że niektórzy tak robią, nie oznacza, że jest to standardowa procedura. 

Paczki, które przewozi firma kurierska, mają różne gabaryty i różną wagę. Broker kurierski pozwala łatwo sprawdzić na stronie internetowej, jaka jest maksymalna waga przesyłki u danego kuriera oraz ile trzeba będzie za nią zapłacić. Kurier musi więc paczkę do nas dostarczyć, ale nie ma obowiązku wnoszenia jej na piętro czy też rozpakowywania jej z nami. Tylko od pracownika firmy kurierskiej zależy, czy pomoże on nam z cięższym pudłem, czy nie. Pamiętajmy więc o tym, że ma on prawo odmówić.

W tym miejscu warto wrócić do tematu paczek i ich wnoszenia. Jeśli przesyłka jest bardzo ciężka, niewymiarowa i wymaga od kuriera użycia specjalistycznego sprzętu do jej doręczenia, to będzie ona wymagała dopłaty. Wspominanie wcześniej przekierowanie paczki jest bezpłatne, ale dotyczy ono adresu w ramach jednego kodu pocztowego. Jeśli chcemy przekierować paczkę z Warszawy do Krakowa, zapłacimy za to dodatkowo.

Każdy broker kurierski oraz firma kurierska ma oddzielny cennik określający nam dokładnie, za które usługi trzeba zapłacić dodatkowo, a które są w standardowym pakiecie. Możemy to sprawdzić przed nadaniem paczki. Na stronie znajdziemy cenniki wszystkich usług.