Na pytania czym jest opłata paliwowa i jak wpływa na koszt paczek kurierskich nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu. W tym artykule postaramy się przybliżyć choć trochę temat opłaty paliwowej w Polsce oraz wyjaśnimy, w jaki sposób wpływa ona na pracę firm kurierskich.

Co to jest opłata paliwowa?

Opłata paliwowa w Polsce to należność finansowa pobierana w wyniku wprowadzenia na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, którymi zasila się pojazdy samochodowe. Na co idzie opłata paliwowa w Polsce? W 80 proc. wpływy z opłaty zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a pozostałe 20 proc. – Fundusz Kolejowy. 

Opłatę paliwową muszą uiszczać producenci paliw silnikowych lub gazu, ich importerzy, ale także wszyscy ci, którzy na podstawie przepisów o podatku akcyzowym podlegają obowiązkowi podatkowemu od paliw silnikowych lub gazu.

Wysokość opłaty paliwowej oblicza się na podstawie zużycia wyżej wymienionych surowców, od których trzeba zapłacić podatek akcyzowy. 

Czy opłata paliwowa ma wpływ na cenę przesyłki kurierskiej?

Przy ustalaniu cen świadczonych usług lub sprzedawanych wyrobów bierze się pod uwagę koszty wszystkich składowych biznesu, w tym choćby ceny energii (która zasila np. fabryki) oraz ceny paliw (np. dla transportu produktów/materiałów). Jeśli działalność danej firmy opiera się głównie na transporcie i maszynach, które trzeba zasilać paliwem lub gazem, kwestia cen paliwa staje się kwestią kluczową w prowadzeniu biznesu. Przykładem firm opierających się w głównej mierze na transporcie są właśnie firmy kurierskie, które każdego dnia świadczą usługi transportu przesyłek nie tylko w kraju, ale i poza jego granice. Warto przy tym pamiętać, że większość firm kurierskich dolicza opłatę paliwową w finalną cenę paczki.

Czytelnicy znający rynek z pewnością zauważą w tym momencie, że przecież ceny paliwa potrafią zmieniać się nie tylko codziennie, ale także mieć różną wartość w różnych miejscach kraju nawet pod szyldem jednego dostawcy. W jaki sposób firmy kurierskie doliczają w takim razie opłatę paliwową do ceny paczki, skoro rynek paliw jest tak niestabilny i dynamicznie zmieniający się?

Przeczytaj także: Co składa się na koszt dostawy paczki? [INFOGRAFIKA]

Opłata paliwowa a firmy kurierskie w Polsce

Każda firma kurierska do wyliczeń opłaty paliwowej wchodzącej w skład usług podchodzi inaczej – wyodrębniając ją z ceny za przesyłkę lub włączając ją do niej. Aktualna wysokość opłaty paliwowej zależy od aktualnej ceny paliwa, a więc może wzrosnąć lub się obniżyć. Najczęściej praktykowanym sposobem obliczania opłaty paliwowej przez firmy kurierskie jest obliczenie średniej miesięcznej ceny paliwa, a następnie obliczenie według specjalnego wzoru udziału procentowego opłaty w cenie przesyłki. Wyliczona w ten sposób opłata obowiązuje z miesięcznym “opóźnieniem”, na przykład opłata paliwowa za luty 2021 będzie naliczana w marcu 2021. Na takiej zasadzie funkcjonuje na przykład opłata paliwowa w FedEx czy w Poczcie Polskiej. Inne firmy kurierskie, na przykład UPS podają wysokość procentową opłaty paliwowej nawet kilka razy w miesiącu.

Opłata paliwowa w Polsce i za granicą

Wysokość opłaty paliwowej u poszczególnych Przewoźników może być (i najczęściej jest) różna zarówno dla usług krajowych, jak i usług międzynarodowych. Z czego to wynika? Opłata paliwowa w kraju jest zależna od średnich cen benzyny, gazu i oleju napędowego w Polsce. Poza granicami kraju, czyli dla międzynarodowych usług kurierskich opłata paliwowa jest zależna od zmian cen benzyny, gazu i oleju napędowego w Europie, a jeśli przesyłka wymaga transportu lotniczego – również od ceny paliwa lotniczego. 

Opłata paliwowa, a wysyłka paczek przez Sendit.pl

Nadając paczkę przez brokera kurierskiego Sendit.pl nie musisz martwić się o uiszczenie opłaty paliwowej. Jej koszty są każdorazowo wliczone w cenę przesyłki. Sprawdź cennik Sendit.pl i zamów paczkę już dziś.