Masz do wysłania paczkę? Jeśli decydujesz się na usługi kurierskie, możesz oczekiwać, że pracownik wybranej firmy odbierze przesyłkę bezpośrednio z Twojego domu, firmy lub innego wskazanego miejsca. Inną opcją jest jednak nadanie jej w punkcie. Jak to wygląda w praktyce i kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Wyjaśniamy.

Nadanie paczki w punkcie, choć może się wydawać mniej komfortowe niż zlecenie jej odbioru kurierowi, ma swoje zalety. Korzystają z nich zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Na czym polega nadanie paczki w punkcie?

Istotą nadania paczki w punkcie jest to, że klient samodzielnie odwiedza określone miejsce z wcześniej przygotowaną przesyłką. Takim punktem może być:

 • centrum obsługi klienta firmy kurierskiej – coraz więcej przedsiębiorstw działających w tej branży daje taką możliwość, zwłaszcza w dużych miastach,
 • punkt handlowy / usługowy, który współpracuje z firmą kurierską – mowa o tzw. parcel shopach, które można znaleźć w niemal każdej miejscowości – w tym na stacjach benzynowych,
 • automat do przyjmowania paczek, czyli paczkomat,
 • placówka pocztowa.

Możliwości do wyboru jest wiele!

Jak nadać paczkę w ten sposób?

Nadanie przesyłki w punkcie jest bardzo proste. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz dopełniać wszystkich formalności (np. wypisywać listu przewozowego i dokonywać płatności) na miejscu. Możesz to zrobić on-line, poprzez naszą platformę. W ten sposób uprościsz cały proces i zyskasz najlepszą cenę za realizację usługi.

Jak ten proces wygląda w praktyce?

 1. Odwiedź serwis, który umożliwia wysyłanie tanich przesyłek i podaj parametry swojej paczki (rozmiary oraz wagę).
 2. Zobacz, jakie opcje są dla Ciebie dostępne i wybierz tę, która jest najkorzystniejsza cenowo.
 3. Wybierz opcję nadania paczki w punkcie.
 4. Wypełnij niezbędny formularz nadania i dokonaj opłaty.
 5. Wydrukuj dokumenty przewozowe i / lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, oznacz odpowiednio swoją przesyłkę.
 6. Udaj się do wybranego punktu nadawania paczek i pozwól wyruszyć przesyłce do adresata.

Pamiętaj: w większości przypadków możesz samodzielnie i bardzo swobodnie wybrać punkt nadania paczki spośród kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, jakie znajdują się w Twojej miejscowości. Często możliwe jest także śledzenie przesyłek realizowanych metodą point-to-point, czyli z jednego punktu odbioru do drugiego.

Dlaczego warto?

Opcja nadania paczki w punkcie:

 • pozwala Ci zaoszczędzić czas – nie musisz czekać na przyjazd kuriera. Przesyłkę wyekspediujesz w dogodnym dla siebie momencie (w wielu przypadkach również w środku nocy czy też w dni wolne od pracy),
 • daje Ci pełną elastyczność – możesz ją nadać np. w drodze do pracy, podczas spaceru czy jadąc na siłownię,
 • często pozwala dodatkowo zmniejszyć wydatki na wysyłkę – niektóre firmy kurierskie obniżają koszt obsługi zlecenia, jeżeli sam dowieziesz przesyłkę do jednego z jej centrów.

Warto przy okazji wiedzieć, że również adresat może zdecydować się na odwiedzenie punktu wyznaczonego przez dostawcę i w nim odebrać swoją przesyłkę. Najczęściej jednak to Ty jako adresat musisz zaznaczyć taką opcję – zwłaszcza, jeśli paczka ma dotrzeć np. do sklepu, na stację benzynową czy punktu usługowego.