Przesyłanie niestandardowych i dużych gabarytowo przedmiotów może być wyzwaniem dla osób, które do tej pory nie miały okazji tego robić. Tłumaczymy, jak zapakować rower do wysyłki kurierem, aby proces jego przewożenia przebiegł sprawnie i był w pełni bezpieczny!

Wysyłanie roweru nie jest tak proste jak nadanie paczki o standardowych rozmiarach, nie jest też jednak aż tak problematyczne jak mogłoby się wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zapakowanie roweru i skorzystanie z usług sprawdzonego przewoźnika.

Przesyłanie roweru kurierem – kto korzysta z tej opcji?

Wysyłka roweru kurierem jest codziennością dla osób, które zajmują się sprzedażą tego typu sprzętów online, np. prowadzących sklep internetowy ze sprzętem sportowym. Konsumenci, którzy mieli okazję używać wcześniej danego roweru lub korzystający z poleceń bliskich osób chętnie zamawiają sprzęt przez Internet, zwłaszcza gdy cena przedmiotu jest o wiele bardziej atrakcyjna niż w sklepie stacjonarnym. Klienci indywidualni także chętnie korzystają z rozwiązania, jakim jest przesyłanie roweru kurierem. Jednym z najczęstszych powodów, dla których osoby fizyczne decydują się nadawanie przesyłek tego typu jest trudność samodzielnego przewiezienia sprzętu z miejsca na miejsce. Skorzystanie z usług kurierskich może okazać się niezastąpione w przypadku przeprowadzek czy chęci sprawienia komuś przyjemności i obdarowaniu bliskiej osoby tak niezwykłym prezentem. Zdarza się także, że nieużywany rower sprzedawany jest na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, np. Allegro, w związku z czym osoba prywatna jednorazowo stoi przed koniecznością skorzystania z usług kurierskich w zakresie przewożenia tak dużej przesyłki, jaką jest rower.

Jak zapakować rower – najważniejsze zasady

Istnieje kilka najważniejszych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać podczas przesyłania roweru pocztą lub kurierem. Podstawowe kroki, które należy wykonać są związane z rozmontowaniem najbardziej wystających części roweru. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo sprzętu podczas transportu. Zapakowanie ich w oddzielne pudełka i odpowiednie zabezpieczenie daje zaś gwarancję, że nie będą się obijać o rower czy siebie nawzajem, co mogłoby doprowadzić do odprysków czy innych uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowe pudełka można umieścić z powodzeniem w głównym kartonie, nie trzeba ich przesyłać oddzielnie. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które zajmują się handlem internetowym i chcą, aby klient otrzymał kompletny sprzęt od razu, a nie “na raty”.

Jak zapakować rower do wysyłki kurierem –  krok po kroku

 

Przed umieszczeniem roweru w kartonie należy odkręcić pedały i zdemontować siodełko, a następnie przymocować je do ramy. Można je też obsunąć do najniższej pozycji. Kolejnym krokiem powinno być zdemontowanie takich części jak dzwonek oraz lampki. Następnie należy zdemontować kierownicę i przymocować ją do ramy. Jeżeli to niemożliwe, warto ją poluzować i skręcić wzdłuż ramy. Następnie umieść rower w odpowiednim kartonie i zabezpiecz go.

Jak odpowiednio zabezpieczyć rower w kartonie:

  • całą powierzchnię ramy roweru, a także kierownicę należy owinąć folią bąbelkową, tak aby utworzyć warstwę o grubości min. 2 cm,
  • na wszystkie wystające elementy (takie jak m.in. śruby od piast czy przerzutki) należy zastosować nakładki kartonowe, z tektury pięciowarstwowej,
  • towar znajdujący się wewnątrz opakowania nie może się przemieszczać. Środek kartonu powinien być wypełniony w pełni – wolną przestrzeń należy wypełnić materiałami wypełniającymi, amortyzującymi paczkę. Jako wypełniacz można zastosować m.in. folię bąbelkową, zgnieciony papier, arkusze tektury czy zwoje zbitej folii stretch.

Sprawdź również:

Jak zamówić kuriera

Śledzenie przesyłek

Jak nadać paczkę w paczkomacie

 

Karton do wysyłki roweru –  zabezpiecza i umożliwia transport

W przypadku dużych i niestandardowych przesyłek opakowanie, w którym umieszczono konkretny towar jest niezwykle istotne. Nie inaczej jest w przypadku roweru:

  • rower powinien zostać zapakowany w karton o bryle prostopadłościanu,
  • wytrzymałość i twardość opakowania zewnętrznego powinna być dostosowana do wagi roweru.

Należy także zabezpieczyć górną i dolną część opakowania, usztywniając karton dodatkowymi przekładkami.

Jeżeli finalnie waga przesyłki wynosi więcej niż 10 kg, należy zastosować dodatkowe zamknięcie w postaci taśm bindujących. Innym rozwiązaniem jest dokładne i wielokrotne owinięcie kartonu folią stretch. W takim wypadku należy dodatkowo użyć taśmy klejącej i zakleić folię tak, aby taśma tworzyła krzyż na każdej ścianie opakowania.

Niedopuszczalnym jest łączenie ze sobą kilku kartonów o mniejszych wymiarach (np. dwóch) i tworzenie tzw. sklejki. Spakowany w ten sposób rower nie jest w pełni bezpieczny, a opakowanie bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym, kurier ma prawo odmówić przewiezienia towaru zapakowanego w tak nienależyty sposób. Nawet jeżeli by się jednak zgodził –  celem nadawcy jest przecież dostarczenie adresatowi sprzętu w nienagannym stanie. W związku z tym, warto dołożyć wszelkich starań, aby rower został dostarczony bez większych problemów.

Odpowiednie zapakowanie roweru pozwala na bezproblemowe i bezpieczne nadanie przesyłki kurierskiej. Skorzystaj z usług Sendit.pl i nadaj wygodnie paczkę – bez wychodzenia z domu!