W tym roku na organizację świąt Bożego Narodzenia wydamy średnio 1259 zł – o ponad 300 zł więcej niż w ubiegłym. Kwotę tę przeznaczymy zarówno na zakupy spożywcze, jak i prezenty dla najbliższych. I choć część osób rozpoczyna świąteczne zakupy już w listopadzie, większość Polaków zostawia poszukiwanie prezentów na grudzień. Jak się za to zabrać, by nie ulec świątecznej gorączce? Podpowiadamy!

Na jakie prezenty czekają Polacy?

Jak wynika z badania „Święta Polaków 2022” – Barometr Providenta[1], ponad połowa, bo aż 55% Polaków, spodziewa się w tym roku prezentów bożonarodzeniowych. Pod choinką chcielibyśmy znaleźć przede wszystkim: pieniądze lub bony na zakupy (27,3% badanych), kosmetyki i perfumy (15,5%), odzież i obuwie (9,9%), elektronikę (8,8%) oraz biżuterię (7,7%). Kobiety częściej liczą na biżuterię oraz kosmetyki lub perfumy, z kolei mężczyźni zdecydowanie woleliby otrzymać prezent z kategorii elektronika. Jak więc widać, polscy konsumenci są dosyć praktyczni i preferują upominki, które albo mogą sobie sami wybrać – jak w przypadku bonów prezentowych, albo takie, które mają wartość użytkową – jak ubrania, obuwie czy sprzęty elektroniczne.

Ciekawie przedstawiają się też odpowiedzi na pytanie „Kiedy kupujesz prezenty?”. Co trzeci pytany deklaruje, że poszukiwanie prezentów świątecznych rozpoczyna kilka tygodni przed Gwiazdką (33,2%). Niemal co piąty badany korzysta z grudniowych wyprzedaży, by kupić bożonarodzeniowe upominki (17,3%), zaś 14,2% badanych po prostu zostawia gwiazdkowe zakupy na ostatnią chwilę. W tym roku, ze względu na wysoką inflację i podwyżki, które objęły niemal wszystkie grupy towarów i usług, polscy konsumenci deklarują rozważne zarządzanie świątecznymi wydatkami. W związku z tym poszukiwać będą atrakcyjnych promocji, rabatów i wyprzedaży, które pozwolą na zakup prezentów bez nadwyrężania domowych budżetów.

Gdzie szukać prezentów?

Tradycyjnie w grudniu centra handlowe wypełniają się klientami robiącymi zakupy na świąteczny stół i szukającymi upominków dla bliskich. Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych można dokładnie obejrzeć poszukiwane produkty; pomocą i radą przy wyborze prezentów może też służyć doświadczony sprzedawca. Jednak osoby, które nie lubią tłumów i wolą wybrać prezenty dla najbliższych w domowym zaciszu, często decydują się na zakupy online. Zwyczaje zakupowe Polaków zmieniła również pandemia – w trakcie jej trwania wiele osób z konieczności zaczęło korzystać ze sklepów internetowych i przekonało się do tej formy robienia zakupów. Nic dziwnego, bo w sieci kupuje się wygodnie i… często taniej.

Jak wynika z badań rynku, Polacy bardzo chętnie korzystają z promocji. Aż 23% badanych wstrzymuje się z decyzją o zakupie do czasu promocji na poszukiwany produkt, a 57% zdarza się wstrzymywać z decyzją o zakupie do czasu promocji.[2] Atrakcyjne oferty stanowią więc silną motywację do zakupu. W Internecie znajdziemy też mnóstwo inspiracji prezentowych – choćby na blogach, w newsletterach czy mediach społecznościowych poszczególnych marek. Ciekawych ofert możemy także szukać w porównywarkach cenowych, w serwisach zbierających opinie klientów czy po prostu w wyszukiwarkach internetowych. Zakupy online – w przeciwieństwie do tych w sklepach stacjonarnych – to również gwarantowana możliwość zwrotu towaru, gdyby nie spełnił on naszych oczekiwań.

Jak sprawnie wysłać upominki do rodziny i znajomych?

Nie wszystkie prezenty da się wręczyć osobiście. Gdy członek rodziny lub przyjaciel, któremu chcielibyśmy podarować gwiazdkowy upominek, mieszka daleko, dobrym rozwiązaniem jest przesłanie wybranego prezentu za pośrednictwem jednej z firm kurierskich. Średni czas dostawy paczki na terenie kraju to od 1 do 3 dni roboczych, tak więc nawet prezenty wysłane w ostatnim tygodniu przed świętami dotrą do adresatów przed pierwszą gwiazdką. W standardzie większości firm przewozowych jest też pełen tracking, czyli możliwość śledzenia przesyłki na każdym etapie.

Niezależnie od tego, czy masz do wysłania jedną, czy wiele paczek, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z platformy wysyłkowej Sendit.pl. Po utworzeniu bezpłatnego konta i zalogowaniu w naszym serwisie zobaczysz ofertę wszystkich największych przewoźników działających na terenie kraju. Nie musisz podpisywać umowy ani z przewoźnikiem, ani z brokerem usług kurierskich. Za darmo i całkowicie online porównasz ceny, terminy i sposoby doręczenia dostępne u różnych dostawców. Dodatkowo, jeśli regularnie korzystasz z naszej platformy logistycznej, możesz liczyć na atrakcyjne rabaty i stawki niższe niż bezpośrednio u przewoźników.

Jak wysłać świąteczną paczkę za pośrednictwem Sendit.pl? To proste! Załóż darmowe konto w serwisie, a następnie wypełnij prosty formularz, uzupełniając m.in. dane odbiorcy i parametry przesyłki. System zaprezentuje Ci dostępne metody dostawy wraz z cenami. Po wyborze jednej z nich i opłaceniu zamówienia, np. poprzez szybki przelew lub BLIK, wystarczy wydrukować wygenerowaną automatycznie etykietę i nakleić ją na paczkę. Gotowe! Teraz pozostaje przekazać przesyłkę kurierowi lub zanieść do punktu nadawczo-odbiorczego.

Wysyłając prezenty z Sendit.pl, zyskujesz dostęp do jednego wygodnego panelu administracyjnego, w którym możesz zarządzać wszystkimi wysyłkami, monitorować na bieżąco ich status czy korzystać z takich narzędzi jak szablony przesyłek oraz książka adresowa. Dostępne są też dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie paczki, płatność za pobraniem czy wysyłka za granicę.

Końcówka roku to dla wielu osób gorący czas: natłok obowiązków w pracy i przygotowania do świąt sprawiają, że często zakup prezentów zostawiamy na ostatnią chwilę. Aby uniknąć stania w kolejkach i walki o miejsce parkingowe w centrum handlowym, można świąteczne prezenty kupić przez Internet. Trzeba to jednak zrobić najpóźniej kilka dni przed świętami, aby mieć pewność, że zamówienia dotrą na czas. Podobnie, jeśli chcemy obdarować kogoś, z kim nie możemy się spotkać osobiście, warto skorzystać z możliwości wysłania prezentu kurierem. Obdarowany na pewno doceni nawet drobny upominek i zapamięta ten miły gest.

[1] Święta Polaków 2022, badanie „Barometr Providenta” dostępne na stronie: https://media-provident.pl/pr/777917/barometr-providenta-swieta-kosztuja-polakow-coraz-wiecej.

[2] Zakupy Polaków na wyprzedażach, raport KPMG dostępny online: https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/01/pl-Raport-KPMG-w-Polsce-pt-Zakupy-Polakow-na-wyprzedazach.pdf.