W dyskursie publicznym ekologia wciąż pozostaje jednym z głównych tematów. Coraz więcej branż, obszarów działalności i sfer naszego życia zaczynamy oceniać z perspektywy troski o środowisko. Szeroko pojęty transport ze względu na spalanie paliwa, zalicza się do kategorii, które najbardziej negatywnie odbijają się na środowisku naturalnym. Właśnie dlatego coraz częściej porusza się także temat ekologicznego pakowania przesyłek kurierskich. Na czym ono polega? Czy należy je postrzegać jako chwilową modę czy może standard, do którego powinniśmy się przyzwyczajać?

Branża e-commerce stale się rozwija. Klienci firm kurierskich sprzedają przedmioty na “własną rękę” i wysyłają paczki do swoich rodzin i znajomych na terenie całego kraju oraz za granicę. Troska o ekologię nie oznacza, że należy z tego zrezygnować. Warto jednak pamiętać, że każda pojedyncza paczka spakowana z troską o środowisko naturalne oznacza mniejsze zanieczyszczenie kraju i planety.

Na czym polega ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich?

Branża kurierska w kwestii troski o ekologię podąża niejako kilka kroków za branżą gastronomiczną. W niej nie mówi się o rezygnacji ze spożywania przygotowywanych w barach i restauracjach czy dowożonych do klientów posiłków, ale przede wszystkim o ich ekologicznym pakowaniu i ograniczeniu używania sztućców czy kubeczków wyprodukowanych z niepodlegających recyklingowi materiałów.

W wysyłkach kurierskich, zarówno w obszarze e-commerce, jak i wśród klientów indywidualnych, oprócz przyjaznych dla środowiska kartonowych opakowań wciąż spotykamy niepodlegające rozkładowi folie, wypełniacze ochraniające przesyłkę wykonane z tworzywa sztucznego i wiele podobnych materiałów. Ekologiczne pakowanie polega na ich ograniczeniu, jak również wielokrotnym wykorzystywaniu. W końcu nowe paczki pozyskujemy dzięki drzewom, których wycinka zdecydowanie nie służy czystości powietrza, a wedle wielu badan – także klimatowi.

Jak sprawić, by pakowane przesyłki były jeszcze bardziej EKO?

Niektórzy klienci firm kurierskich błędnie sądzą, że ekologiczne pakowanie przesyłek przekłada się na dodatkowe koszty. Nic bardziej mylnego – według tego trendu chodzi właśnie o wykorzystanie powszechnie dostępnych zasobów, które nie wpływają negatywnie na środowisko, a najlepiej nadają się do wielorazowego użytku. Oto kilka wskazówek dotyczących taniego, a wręcz darmowego ekologicznego pakowania przesyłek:

·      Zachowuj kartony producenta

Kupując przez internet sprzęt RTV, małe AGD i inne przedmioty, weź pod uwagę, że być może za jakiś czas nie będą Ci już potrzebne i sprzedasz je drogą internetową jako używane lub nastąpi konieczność wysłania i do naprawy. W tym celu najlepiej zachowaj oryginalne opakowanie producenta, zwłaszcza jeśli jest kartonowe. Nie dość, że to ekologiczne rozwiązanie, to tego rodzaju opakowania swoją ergonomią i rozmiarami najlepiej pasują do wysyłanych przedmiotów.

·      Zrezygnuj z folii bąbelkowej i innych syntetycznych wypełniaczy

Folia bąbelkowa to bardzo ciekawy materiał, którym część z nas lubi się bawić, a wszyscy lubimy przy jej pomocy zabezpieczać przesyłki. Problem w tym, że nie jest przyjazna środowisku. Zamiast niej, aby zabezpieczyć swoje przesyłki, możesz użyć naturalnych odpowiedników, na przykład trocin, makulatury lub ewentualnie folii polietylenowej, która akurat jest biodegradowalna.

·      Poszukaj opakowań w okolicy

Jeśli nie możesz znaleźć dobrego opakowania dla swojej przesyłki, prawdopodobnie wbrew pozorom, nie musisz szukać daleko. Niepotrzebne kartony codziennie opuszczają sklepy spożywcze i lądują na śmietniku. Wystarczy o nie poprosić. Wszyscy będą zadowoleni z takiego obrotu spraw. W swoim domu miej zawsze kilka zapasowych kartonów, na wypadek nagłej potrzeby przygotowania paczki.

·      Poszukaj zamienników taśmy klejącej i folii stretch

Nie każda przesyłka zapakowana w karton jest rzeczywistość ekologiczna. Do ochrony paczek przed otwarciem stosuje się między innymi w folię stretch i taśmę klejącą. Te materiały często bywają nadużywane, a przecież mają swoje naturalne odpowiedniki pochodzenia roślinnego. Do wiązania paczek dobrze sprawdzają się lniane i konopne sznurki, a w razie potrzeby na podorędziu pozostają także ekologiczne, biodegradowalne taśmy klejące.

Ekologiczne pakowanie jest jedynie chwilowym trendem?

Ekologiczne pakowanie to coś więcej niż moda. Rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne wśród polskich konsumentów. Już ponad 20% z nich popiera całkowite wyeliminowanie elementów foliowych z paczek, które otrzymują przez internet. Negatywnie postrzegamy również przesyłanie niewielkich przedmiotów w zbyt dużych opakowaniach. Coraz więcej osób zwraca uwagę na nadużywanie foliowych torebek i opakowań.

Branża kurierska to kolejna, po gastronomii, w której na pierwszym miejscu stawiać będziemy na ekologię. Widać to coraz wyraźniej. Dlatego przyjazne środowisku pakowanie przesyłek prawdopodobnie wkrótce stanie się standardem, a nie tylko dobrą praktyką.