Fraza “ekologiczne pakowanie prezentów” cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w okresie okołoświątecznym. Ma to związek z coraz większą świadomością użytkowników sieci oraz ich troską o środowisko naturalne. Prezenty świąteczne zapakowane w duchu eko wyglądają pięknie i służą naszej planecie, ale czy nadają się do wysyłki kurierem? 

Konsumpcjonizm vs ekologia

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas rodzinnych spotkań, bliskości i magicznej, wyjątkowej aury, ale również czas obdarowywania się prezentami. W końcówce roku sklepy internetowe oraz stacjonarne przeżywają prawdziwe oblężenie, a konsumenci kupują towary na ogromną skalę, korzystając z atrakcyjnych rabatów i świątecznych wyprzedaży. Konsumpcyjny styl życia przyczynia się jednak do pogorszenia stanu środowiska naturalnego i powoduje, że w naszych gospodarstwach domowych produkujemy setki kilogramów śmieci – często takich, których nie można poddać recyklingowi. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2019 roku na jednego mieszkańca kraju przypadło około 332 kg zebranych odpadów komunalnych, a łącznie w ubiegłym roku zebrano aż 12,8 mln ton odpadów. To o 2,1 proc. więcej, niż w 2018 roku. 

Przeczytaj także: Plastic Tax – podatek od plastiku. Czy wpłynie na branżę kurierską?

Zmniejszenie ilości produkowanych śmieci i ekologiczne życie nie jest proste, ale jest możliwe. Wystarczy kilka drobnych gestów, wykonywanych sumiennie każdego dnia, aby wspomóc środowisko naturalne. Co może zrobić każdy z nas? Na przykład podczas zakupów korzystać z materiałowej torby wielokrotnego użytku, segregować domowe odpady, używać produktów wykonanych z materiałów biodegradowalnych, czy wreszcie – kupować produkty spożywcze od lokalnych dostawców, którzy nie transportują swoich towarów na ogromne odległości, przyczyniając się do powiększenia śladu węglowego. 

Eko opakowania na prezenty

Troskę o planetę można wyrażać także “od święta”, na przykład pakując bożonarodzeniowe prezenty w ekologiczny sposób. W pierwszej kolejności rozejrzyj się wokół siebie – wiele użytecznych materiałów masz na wyciągnięcie ręki. Do owijania paczek możesz wykorzystać stare, czarno-białe gazety, mapy drogowe które kiedyś woziło się w każdym schowku samochodowym, nieaktualne instrukcje obsługi sprzętów domowych czy wreszcie stare ubrania, których już nie nosisz. Odrobina fantazji i jutowego sznurka wystarczy, aby oryginalnie zapakować prezent świąteczny. Prezent zapakowany w sposób ekologiczny można ozdobić własnoręcznym malunkiem, zebranymi podczas spaceru gałązkami świerkowymi, szyszkami, jemiołą, a także suszonymi kwiatami, które od lata czekają między stronami w książce. 

Jak wysłać ekologicznie zapakowany prezent kurierem?

Prezent świąteczny zapakowany w ekologiczny sposób jak najbardziej można wysłać kurierem. Jednak podczas wysyłki musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zawartość prezentu musi być dopuszczona do transportu furgonetką kurierską. O tym, czego nie można wysłać kurierem, dowiesz się z listy towarów zakazanych w wysyłce. Aby twoja przesyłka była potraktowana jako paczka standardowa, koniecznie umieść ją w kartonie o kształcie prostopadłościanu. 

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć, nadając w paczce prezent świąteczny, jest termin jej wysłania. Ze względu na ogromne zainteresowanie usługami kurierskimi w okresie okołoświątecznym radzimy, by prezent świąteczny wysłać kilka dni szybciej, niż podczas pozostałych miesięcy w roku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że znajdzie się on pod bożonarodzeniowym drzewkiem na czas.