Latem, gdy słońce świeci jaśniej, a dni są dłuższe, wiele osób cieszy się z większej ilości wolnego czasu. To doskonała okazja, by wykorzystać ten sezonowy nadmiar czasu na coś produktywnego i opłacalnego – na przykład sprzedaż online. Możesz przeznaczyć ten czas na porządki, przeglądanie szaf czy garażu, a także na sprzedaż przedmiotów, które już nie są Ci potrzebne. I co więcej, w tym celu nie musisz prowadzić działalności gospodarczej. Dzisiaj przybliżamy koncepcję działalności nierejestrowanych.
Sezon letni oferuje wiele możliwości – od pozbycia się nieużywanych rzeczy po wprowadzenie na rynek własnych, ręcznie robionych produktów, takich jak biżuteria, torby czy kosmetyki naturalne. Możesz także sprzedawać sezonowe akcesoria, odzież letnią czy sprzęt sportowy, który może być atrakcyjny dla innych osób szukających letnich okazji. Sprzedaż online w tym okresie może przynieść nie tylko dodatkowy dochód, ale również pozwolić na odkrycie nowych pasji czy sposobów na zarabianie.
W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać letnie miesiące, aby rozpocząć lub rozwijać działalność sprzedażową online. Odkryjesz, jakie produkty mogą być najbardziej dochodowe w sprzedaży online, jaki dochód możesz otrzymać w ramach działalności nierejestrowanej oraz jak prosto i efektywnie wysyłać paczki ze swoimi produktami. A gdy lato się zakończy, wrócisz spokojnie do swoich codziennych obowiązków bez konieczności wykonywania takich czynności jak zawieszenie działalności gospodarczej czy opłacania składek ZUS.
Spis treści
Pomysł na biznes sezonowy
Jaki pomysł na biznes może sprawdzić się w sezonie letnim? Poniżej znajdziesz przykładowe produkty, które często są poszukiwane przez klientów o tej porze roku.
- Odzież letnia. Wszelkie sukienki, szorty, klapki czy kostiumy kąpielowe, które już nie są Ci potrzebne lub które po prostu zajmują miejsce w szafie, mogą znaleźć nowych właścicieli. Ludzie często szukają sezonowych okazji, więc warto skorzystać z tego trendu.
- Akcesoria plażowe. Lato to czas wyjazdów nad morze i na plażę, co sprawia, że akcesoria plażowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Możesz sprzedawać ręczniki plażowe, torby na plażę, okulary przeciwsłoneczne, kapelusze czy leżaki. Produkty te są zazwyczaj lekkie i łatwe do wysyłki, co jest dodatkowym ułatwieniem.
- Sprzęt sportowy i rekreacyjny. W okresie letnim wiele osób angażuje się w aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego sprzęt sportowy, taki jak rowery, hulajnogi, deski do pływania czy akcesoria do grillowania, staje się bardzo pożądany.
- Rękodzieło. W tym sezonie ludzie chętniej kupują unikalne, ręcznie robione przedmioty. Możesz zaoferować własnoręcznie wykonane biżuterię, dekoracje, torby czy kosmetyki naturalne. Takie produkty często przyciągają klientów poszukujących czegoś wyjątkowego i oryginalnego.
- Książki i e-booki. Lato sprzyja relaksowi, a wiele osób spędza czas na czytaniu. Pisanie książek, e-booków, podręczników do nauki języków czy innego rodzaju materiałów rozrywkowych lub edukacyjnych może być świetnym pomysłem na dodatkowy zarobek. Przykładami udanego biznesu sezonowego są np. influencerzy, od których można kupić różnorodne poradniki dotyczące szerokiego przekroju spraw życiowych: od ogrodnictwa po przewodniki po miastach turystycznych. Jeśli posiadasz niszową ekspertyzę, którą warto się podzielić, to doskonała okazja.
- Własne przetwory. Domowe dżemy, miód, ogórki kiszone czy papryka konserwowa, oraz liczne inne przetwory z sezonowo dostępnych dóbr cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które tęsknią za smakami od babci lub szukają autentycznej polskiej kuchni.
Prowadzenie działalności nierejestrowanej – co i jak?
Sezonowa działalność gospodarcza ma to do siebie, że często sprzedaż odbywa się w określonych porach roku, np. tylko latem. Jeśli zarabiasz do 3 225 złotych miesięcznie, nie musisz rejestrować swojej własnej działalności, co oznacza, że nie musisz opłacać ZUS-u czy składki na ubezpieczenia społeczne. Nierejestrowana działalność gospodarcza umożliwia również odliczanie kosztów w rocznym zeznaniu podatkowym, co również może być świetną informacją dla wielu osób, których interesuje prowadzenie działalności sezonowej.
Nie wszyscy jednak mogą otworzyć nierejestrowaną działalność gospodarczą. Oprócz kryterium dochodowego, konieczne jest spełnienie kilku innych wymogów:
- Nie możesz być właścicielem innej spółki.
- W ciągu ostatnich 60 miesięćy nie możesz mieć prowadzonej działalności gospodarczej, chyba że została ona zawieszona.
- Nie możesz sprzedawać towarów, które wymagają odpowiednich koncesji, wpisów czy zezwoleń. Jeśli musisz uzyskiwać niezbędne pozwolenia, np. na sprzedaż alkoholu lub świadczenie usługi związanej z ochroną posesji, musisz zarejestrować firmę.
Jeśli Twoja zorganizowana działalność zarobkowa pójdzie lepiej niż się spodziewałeś i przekroczysz limit 3 225 złotych przychodu w miesiącu, masz 7 dni na rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Obwiązki związane z prowadzeniem działalności sezonowej
Osoby, które prowadzą biznes sezonowy w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, muszą pamiętać o konieczności posiadania uproszczonej ewidencji sprzedaży – w formie papierowej lub online. Konieczne jest przestrzeganie praw konsumentów w takim samym wymiarze, w jakim obowiązuje to przedsiębiorców, np. w zakresie odstępowania od umowy czy reklamacji. Na żądanie klienta biznes sezonowy musi także wystawić fakturę lub rachunek. Na koniec sezonu czy roku, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może rozliczyć się z fiskusem na zasadach ogólnych, odliczając poniesione koszty od wysokości podatków.