Przesyłka pobraniowa zapewnia możliwość uregulowania płatności za towar w momencie dostarczenia przesyłki przez kuriera. Pobranie to świetny wybór dla osób, które nie mają zaufania do elektronicznych przelewów, zamówiły produkty od nieznanego sprzedawcy lub nie mają na koncie wystarczającej ilości pieniędzy, aby opłacić zamówienie przed wysyłką.

Większość sklepów internetowych oferuje klientom co najmniej kilka form płatności: szybki przelew przez serwis płatności, płatność kartą płatniczą przy składaniu zamówienia, tradycyjny przelew bankowy czy wysyłkę towaru za pobraniem. Jak wynika z badania E-commerce w Polsce, aż 44% osób kupujących przez Internet zadeklarowało, że to właśnie przesyłka pobraniowa jest formą płatności, która najbardziej zachęca ich do zakupów online. Co ciekawe, pobranie najbardziej motywuje najmłodszych kupujących, czyli osoby w wieku od 15 do 24 lat. 

Zalety przesyłek pobraniowych

Prawie połowa klientów sklepów online chętnie wybiera przesyłkę za pobraniem. Trudno się dziwić!

Taka forma płatności pozwala znacząco zminimalizować ryzyko transakcji. Wyobraź sobie, że korzystasz z usług niesprawdzonego sklepu online lub kupujesz produkt od osoby prywatnej. Jeśli zapłacisz za towar z góry, a sprzedawca okaże się nieuczciwy, stracisz swoje pieniądze. Jeśli jednak wybierzesz przesyłkę pobraniową, uregulujesz płatność dopiero przy odbiorze. Jeśli przesyłka do Ciebie nie dotrze, nie będziesz stratny.

Ważne: wbrew obiegowej opinii, klient, który zamówi towar za pobraniem, nie ma możliwości sprawdzenia zawartości przesyłki przed dokonaniem płatności. Takie zasady wynikają z zapisów prawa przewozowego. Wybierając pobranie, nie unikniesz niestety ryzyka, że zamiast zamówionego towaru znajdziesz w paczce… zupełnie inny. Jeśli produkt nie będzie zgodny z opisem, możesz jednak dokonać reklamacji.

Z płatności za pobraniem mogą skorzystać osoby, które nie mają zaufania do elektronicznych płatności lub nie mają konta bankowego z dostępem do Internetu. Taka forma dostawy sprawdzi się także wtedy, jeśli chwilowo nie masz na koncie ani złotówki. Jeśli za zakupy najczęściej płacisz gotówką, a przelewy robisz przede wszystkim w bankowym okienku, zamawiając produkt za pobraniem, poczujesz się „jak w domu”.

Zamawiając paczkę za pobraniem, zachowasz pełną prywatność, a na rachunku bankowym nie pozostanie choćby najmniejszy ślad transakcji. Taka opcja bardzo Ci się przyda, jeśli zechcesz sprawić żonie prezent niespodziankę lub obdarować ukochanego męża wymarzonym gadżetem.

Czy przesyłki pobraniowe mają jakieś wady?

Największą wadą takiej formy płatności są nieco wyższe niż w przypadku opłacanych z góry przesyłek koszty dostawy. Na szczęście, w przypadku standardowej paczki różnice w cenach wynoszą z reguły nie więcej niż 3-4 zł. Z uwagi na szereg zalet towarzyszących wysyłce za pobraniem, zdecydowanie warto poryć ten nieznaczny koszt.

Paczka za pobraniem? Zdecydowanie tak!

Przesyłki pobraniowe stanowią swego rodzaju ukłon sprzedawcy w stronę kupujących. Dlaczego? Decydując się na taki sposób wysyłki, właściciel sklepu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kupujących. Zwłaszcza tych, którzy sceptycznie podchodzą do e-handlu i internetowych płatności. Dane z raportu E-commerce w Polsce nie pozostawiają wątpliwości. Aby zwiększyć konkurencyjność sklepu, nie rezygnuj z dostawy za pobraniem! Dzięki niej poprawisz satysfakcję kupujących i zbudujesz wizerunek nowoczesnego, otwartego na potrzeby klientów przedsiębiorcy.