Handel online rządzi się swoimi prawami, a w sieci można kupić już prawie wszystko. Nie inaczej jest z zakupem ozdób bożonarodzeniowych oraz sztucznych drzewek choinkowych, których w sklepach internetowych jest całe mnóstwo. Ale czy można wysyłać je kurierem? Jak zapakować do wysyłki sztuczną choinkę, a jak zestaw bombek?

Ozdoby świąteczne czy choinka to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Niestety, w tym roku, z powodu szalejącej epidemii koronawirusa, świąteczne zakupy będziemy musieli przenieść do świata online. Z tego powodu więcej konsumentów niż w poprzednich latach, wybierze sztuczne drzewka choinkowe, a niezbędne do dekoracji ozdoby czy światełka kupi w sklepach internetowych. Oczywiście, ciężko będzie zbudować świąteczny nastrój wybierając choinkę w sklepie internetowym, a nie na lokalnym bazarze, ale taki zakup ma także wiele zalet. Przede wszystkim sztuczne drzewko choinkowe można kupić znacznie szybciej, niż tuż przed wigilią – z oczywistych powodów nie uschnie, nie obsypie się, ani nie straci na efektownym wyglądzie, a także posłuży przez następne lata, przyczyniając się do oszczędności w domowym budżecie. Kolejną zaletą sztucznej choinki jest atrakcyjna cena, często niższa niż żywego drzewka o tych samych wymiarach. Inną zaletą, najważniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa zakupów, jest możliwość wysyłki sztucznego drzewka choinkowego kurierem. 

Jak zapakować sztuczną choinkę do wysyłki kurierem?

Aby nadać sztuczne drzewko choinkowe kurierem, należy odpowiednio przygotować je do transportu. Istnieją trzy sposoby pakowania tego akcesorium świątecznego. 

Pierwszym z nich jest dokładne, ciasne owinięcie choinki folią stretch. Nie polecamy jednak tego rozwiązania, ponieważ taki pakunek zostanie potraktowany przez firmy kurierskie jako paczka niestandardowa, za którą będzie trzeba uiścić nieco większą opłatę, niż za przesyłkę w prostopadłościennym kartonie. Niestety, produkt owinięty jedynie folią stretch nie jest też w żaden sposób zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami. Podczas transportu może ulec zniszczeniu lub deformacji, co wiąże się z reklamacjami i niezadowoleniem Odbiorcy na etapie ostatniej mili.

Drugim sposobem na wysyłkę sztucznej choinki kurierem jest zapakowanie jej w tubę o średnicy nie mniejszej niż 20 cm. Kartonowa tuba jest lepszym zabezpieczeniem niż folia stretch, a jej sztywne ścianki zabezpieczą zawartość przed ewentualnymi odkształceniami i uszkodzeniami. Ze względu na cylindryczny kształt, kartonowa tuba jest traktowana przez firmy kurierskie jako przesyłka niestandardowa. Przed nadaniem tak zapakowanej przesyłki warto także upewnić się, że dana firma kurierska dopuszcza ją u siebie do przewozu. 

Trzeci sposób na wysyłkę sztucznej choinki kurierem to opakowanie jej w karton o kształcie prostopadłościanu. Aby taka przesyłka była uznana przez Przewoźników za standardową, musi jednak spełniać ścisłe wymogi wielkościowe: 

  • w przypadku DPD najdłuższy bok paczki może mieć maksymalną długość 175 cm (długość(D) + wysokość(W) + szerokość(S) = 300 cm); 
  • z kolei w FedEx maksymalna dopuszczalna długość paczki standardowej to 150 cm, przy czym suma dwóch najdłuższych krawędzi paczki nie może przekroczyć 180 cm; 
  • Kurier InPost w ramach usługi standardowej przewiezie paczkę o długości maksymalnej 120 cm;
  • w UPS najdłuższy bok paczki standardowej nie może przekroczyć 100 cm;
  • Poczta Polska Kurier 48 i Ekspres 24 dostarczy paczkę standardową o długości maksymalnej 150 cm.

Nadając kurierem sztuczne drzewko choinkowe nie można zapomnieć także o maksymalnej dopuszczalnej wadze paczki. W przypadku DPD jest to 50 kg w przesyłce standardowej, w przypadku FedEx – 35 kg (standardowa) i 70 kg (niestandardowa), w przypadku Kuriera InPost – 50 kg, w przypadku UPS – 30 kg (standardowa) i 70 kg (niestandardowa), w przypadku Poczty Polskiej Kurier 48 i Ekspres 24 – 30 kg.

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

Jak wysłać bombki kurierem?

Produkty szklane często są wyłączone z wysyłki u poszczególnych Przewoźników, dlatego jeśli w planach jest zakup bombek wykonanych ze szkła, w pierwszej kolejności należy upewnić się, że nie znajdują się one na liście towarów zakazanych w wysyłce. Wysyłając szklane przedmioty za pośrednictwem sendit.pl nie można skorzystać z usług FedEx oraz GLS Poland. 

Nasza rada? Zamawiając bombki przez internet najlepiej postawić na te wykonane z plastiku lub styropianu. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych stresów, jeśli bombki dotrą na miejsce potłuczone w drobny mak. Plastikowe bombki jednak mogą ulec drobnym uszkodzeniom podczas transportu do Odbiorcy, dlatego należy je odpowiednio przygotować. Jak? Najlepsze oczywiście będzie fabryczne opakowanie producenta, które zabezpiecza się w paczce dodatkowo poduszkami powietrznymi lub styropianem. Jeśli jednak bombki nie mają fabrycznego opakowania, istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie ich podczas wysyłki. Pierwszym z nich jest wykorzystanie wytłoczek po jajkach. Dotyczy to jednak małych i średnich bombek, które wkłada się w miejsce jajek. Większe bombki warto owinąć dokładnie papierem – na przykład gazetą lub zabezpieczyć styropianem, aby nie przemieszczały się podczas transportu. 

Wysyłka łańcuchów i lampek choinkowych kurierem

Lampki choinkowe, jeśli nie są oryginalnie opakowane przez producenta, najlepiej nawinąć na rolkę po ręczniku kuchennym lub zwiniętą w rulon gazetę. Dzięki temu kable nie będą splątane, a styki między żarówkami a drutami nie uszkodzą się. Przygotowane w ten sposób lampki, umieszczone w kartonie prostopadłościennym można bez większych przeszkód nadać kurierem, na przykład do paczkomatu. W ten sam sposób powinno się przygotować łańcuchy choinkowe, dzięki czemu podczas transportu przesyłki nie poplączą się, ani nie uszkodzą.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości co do tego, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż dotychczas. Na szczęście w temacie ozdób świątecznych – zarówno ich kupna, jak i sprzedaży – wiele zdziałać można przez internet. Aby zminimalizować koszty przesyłek, niezależnie od tego co wysyłamy, warto skorzystać z usług brokera kurierskiego. Dzięki temu nie tylko w łatwy i szybki sposób można wycenić konkretną paczkę, ale też nadać ją po atrakcyjnej cenie.