Wiele firm i klientów indywidualnych nie wyobraża sobie dziś życia lub funkcjonowania bez korzystania z usług kurierskich. Duża konkurencja na tym rynku wymusza na przewoźnikach najwyższą jakość usług, w tym również kwestie bezpieczeństwa. Jakie rodzaje przesyłek należą do najbezpieczniejszych?

Jak bezpiecznie zamawiać kuriera?

Bezpieczeństwo w przypadku usług kurierskich rozumiemy przede wszystkim jako pewność, że przesyłka, paczka za pobraniem czy wysyłka paletowa dotrą na miejsce w całości i bez uszkodzeń. Na polskim rynku działają przede wszystkim duże, międzynarodowe firmy kurierskie, a także doświadczona Poczta Polska, dlatego usługi tych firm można w zasadzie uznać za w pełni bezpieczne. Jakiekolwiek uchybienia zdążają się sporadycznie, jednak klient może wówczas dochodzić swoich praw i liczyć na odszkodowanie.

Bezpieczeństwo możemy również rozumieć jako pewność terminowego dostarczenia paczki. Zdarza się, że od czasu dostawy zależą nasze ważne interesy. Wówczas przy wyborze przewoźnika i oferty nie powinno decydować wyłącznie kryterium cenowe. Większość firm kurierskich standardowo gwarantuje dostarczenie przesyłki krajowej na drugi dzień po jej nadaniu i odebraniu przez kuriera. U niektórych przewoźników możliwe jest także dostarczenie paczki w określonych godzinach, na przykład rano, co może mieć duże znaczenie, gdy bardzo zależy nam na czasie.

Paczka za pobraniem, czyli bezpieczeństwo finansowe klienta

Osobną kwestię stanowi interes konsumenta korzystającego z handlu wysyłkowego. O ile w przypadku dużych sklepów internetowych możemy mieć pewność, że towar dotrze do nas na czas i będzie dokładnie taki, jaki został zamówiony, mniej znane sklepy bywają swego rodzaju niewiadomą. Zwłaszcza, gdy nie możemy znaleźć w internecie opinii na ich temat wystawionych przez dotychczasowych klientów. Chociaż ryzyko, że towar nie zostanie wysłany jest minimalne, niektórzy klienci charakteryzują się ograniczonym zaufaniem, całkiem zresztą słusznie.

Paczka za pobraniem to rozwiązanie stworzone z myślą właśnie o nich. Ten rodzaj przesyłki praktycznie eliminuje ryzyko oszustwa, ponieważ klient płaci za przesyłkę i towar dopiero w momencie jego odbioru. Jeśli specyfikacja się zgadza, opłatę uiszczamy kurierowi gotówkowo lub kartą płatniczą, o ile ma przy sobie terminal. Paczka za pobraniem znajduje się w ofercie większości firm kurierskich, jednak poszczególni przewoźnicy wyznaczają odmienne limity wartości pobrania. Warto o tym pamiętać przy wyborze usługodawcy. Nie ulega natomiast wątpliwości, że paczka za pobraniem to najbardziej bezpieczna opcja z punktu widzenia klienta sklepu.

Ubezpieczenie przesyłek

Większość firm kurierskich oferuje w trakcie nadawania przesyłki darmowe ubezpieczenie, jednak jego limit nie jest wysoki – zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Aby paczka za pobraniem lub tradycyjna przesyłka stała się jeszcze bezpieczniejszą opcją, istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wybraną kwotę, odpowiadającą wartości przesyłki. Oferty firm kurierskich są identyczne, a ich usługi równie bezpieczne w przypadku zamówień bezpośrednio u przewoźnika oraz przez portale wysyłkowe takie jak Sendit. Jedyna różnica polega na tym, że druga opcja bywa znacznie tańsza przy identycznej usłudze.